ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ posted by

Ισοπαλία για την Τριγλία Ραφήνας

image_pdfimage_print

Σημαντικό βαθμό εκτός έδρας πήρε ο Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας, κόντρα στην Χαλκίδα, στην προσπάθεια που κάνει να κλειδώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα την υπόθεση παραμονή.

Στο πρώτο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να απειλεί σοβαρά την εστία του ιωσήπου. Ο Βαλκάνος απείλησε στο 10’, ενώ ο Θωμάς, στο 16’ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 32′ ήταν η σειρά της Τριγλίας να απειλήσει, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Βουτσιώτη, η μπάλα κατέληξε στον Κογιό  που έκανε το δυνατό αριστερό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 44’, μετά από πάσα του Πολίτη,ο Ανέστης έκανε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα αποκρούσθηκε από τα σώματα των αμυντικών της Τριγλίας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 46′ ο Αμπντουραχμάνι μπήκε από τα αριστερά κι έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ, που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντουμάνη.  Στο 50′ η Χαλκίδα μπήκε σε θέση οδηγού, όταν ο Πολίτης έδωσε την ασίστ στον Ανέστη, αυτός σημάδεψε σωστά, διαμορφώνοντας το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η Τριγλία έφτασε κοντά στην ισοφάριση,όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Χαλκίδας, ο πολύ καλός Σέρτζιο Αμπντουραχμάνι γύρισε τη μπάλα στον Βατίστα, αλλά αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε πάνω από την εστία. Στο 55′ ο Τσίγκρος έβγαλε τη σέντρα, η κεφαλιά του Ανέστη ήταν χλιαρή και ο Ιωσήπου μπλόκαρε άνετα. Στο 70΄ χάθηκε ήρθε η ισοφάριση για την μεγάλη ομάδα της Ραφήνας, όταν ο Αμπντουραχμάνι έπαιξε το ένα-δύο με τον Βουτσιώτη, ο Ντουμάνης απόκρουσε την προβολή, αλλά ο Ντίμα έφτασε πρώτος στην μπάλα και την έσπρωξε στα δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος του αγώνα, η Τριγλία είχε καθολική υπεροχή και στο 77′ το μακρινό σουτ του Ντίμα απέκρουσε ο Ντουμάνης στη δεξιά του γωνία. Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ από τον ίδιο παίκτη δεν βρήκε στόχο.

Χαλκίδα: Ντουμάνης, Βαλκάνος (77΄ Μακρής), Θωμάς, Μιχελής, Καραμπάς, Εμέκα, Ταυταρίδης, Ντελέκος, Ανέστης, Πολίτης, Τσίγκρος.

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Νικολακόπουλος, Τσακίρης, Καραγιάννης, Βατίστας (60΄ Ντίμα), Κογιός, Αμπντουραχμάνι, Βουτσιώτης.